Zdravý životní styl
Možnosti a potřeby každého jedince jsou v mnohém odlišné, neexistuje proto ten jediný, zaručeně správný návod, platný pro všechny. Jde o kombinaci a vhodné uspořádání rodinného a pracovního života, dodržování správné životosprávy, vyváženou stravu a pohyb. Je nutné zohlednit věk, zdraví, fyzický i psychický stav člověka.
Dostatek spánku, vyvážená pestrá strava v optimálním množství, velká pohybová aktivita, optimismus, ale i vyvarování se působení škodlivých faktorů, jako je alkohol a kouření, to jsou hlavní součásti zdravého životního stylu.
Základem správného způsobu stravování je plnohodnotná a vyvážená snídaně. Z provedených studií vplývá, že je-li vynechána snídaně, člověk pak díky velkému hladu jí v průběhu dne více, než je jeho skutečná potřeba a nadbytečná energie se ukládá ve formě tuku. Někteří lidé si to začnou uvědomovat, až když je pozdě a určitou nadváhu skutečně mají.
Rychlé hubnutí zpravidla nemá dlouhodobý efekt a shozená kila se pomalu, ale jistě téměř vždy vrátí zpátky. Jedním z efektivních způsobů dlouhodobého a trvalého snížení nadváhy je chůze. Je to nejpřirozenější pohyb, není náročný na fyzickou kondici a není ani finančně náročný. Vzhledem k tomu, že nijak významně nezatěžuje páteř ani klouby, je vhodná jako začátek sportování především pro lidi s nadváhou. Začít můžeme třeba omezením https://www.fio.cz/zpravodajstvi/zpravy-z-burzy/202679-kam-az-fed-muze-zvysovat-urokove-sazby-aneb-hrozba-inverzni-vynosove-krivky jízdy autem nebo nepoužíváním výtahu. Je vhodné stanovit si cíl a ten splnit. Uvádí se, že optimální pro ženy je ujít denně svižným tempem 6,5 kilometru, u mužů je to o 2 kilometry více. Postupně, s ohledem na fyzickou kondici, se denní dávka chůze může zvyšovat. Doporučuje se střídání pomalé, normální chůze se svižnou chůzí, dojde tím ke zvýšení tepové frekvence na optimální hodnoty. Chůzi je možné doplnit o výraznější pohyb ramen a rukou, případně se občas zastavit a proložit ji několika krátkými cviky, třeba dřepy nebo kliky.