Vyplatí se být OSVČ?


Pokud se rozhodnete podnikat, tyto věci byste měli mít nebo o nich aspoň vědět:
·         Finanční plán
·         Zázemí
·         Kontakty
·         Podnikatelský záměr

Finanční plán

Finance hrají v podnikání hlavní roli. Není pochyb, že musíte nějaké mít abyste mohli začít. Důležité je postarat se o to, aby se vám investované peníze vrátily a vy nebyli v mínusu. Finanční plán je proto velmi důležitý a pokud si své finance uhlídáte, tím lépe pro váš byznys. Nejjednodušší věc pro začátek je schovávat si všechny účtenky a vždy na konci měsíce si spočítat výdaje.
start kariéry

Zázemí

Svou práci musíte někde vykonávat, potřebujete tedy prostory. Pokud se nejedná o řemeslo, kde se používá technika, ale jde o práci spíše kancelářskou, dá se pracovat i z domu.

Kontakty

Kontakty a klientela jsou velmi důležité, protože potřebujete svůj produkt nebo službu někomu nabídnout a v případě zájmu prodat. Pokud jste výřeční a nemáte problém prodat nějakou věc, tak máte dobrý základ. Mnoho začátečníků podcení fakt, že je třeba hodně volat a komunikovat s lidmi, a právě strach z volání je hlavním problémem velkého počtu živnostníků. Pokud jste jeden z nich, je dobré mít společníka, který bude mít na starosti spíše manažerské věci nebo si zajít na kurz, kde se tyto dovednosti učí.
muž s mobilem

Podnikatelský záměr

Než se vůbec pustíte do podnikání, je ve většině případů důležité mít dobrý nápad. Dalším bodem je sepsat si, co je vašim cílem, v jaké oblasti chcete podnikat a kolik peněz jste ochotni vložit do začátku, popřípadě zvážit půjčku a zda budete schopni ji splácet. Důležitá věc je také strategie podnikání. Kde budete podnikat, popřípadě s kým, dále se zacílit na určitou skupinu potencionálních zájemců. Příklad: pokud budete vyrábět hračky, vaše cílová skupina budou výhradně děti. Také byste si měli určit časový úsek, do kterého by měly být vaše cíle a představy splněny aby jste v případě neúspěchu jen zbytečně neprodlužovali „agónii“.