Pes policajt
Psi mají jedinečnou schopnost pátrat, proto si jich policisté váží nade vše. Policejní psy dokážou ochránit důležité osoby či objekty, ale specializují se také na hledání bomb, drog či ohnisek požárů. Mnohdy je pes přivolán k případu, který se zdá již jako neřešitelný. I když v dnešní moderní době policii napomáhá řada dokonalé technické výbavy, psí čich, sluch, vytrvalost, rychlost a síla je prostě nenahraditelná. Psy jsou mnohdy poslední nadějí pro vyřešení nejednoho případu.
Psi se musí řádně vycvičit
Aby pes mohl policii pomáhat, musí se nejprve pořádně vycvičit. Nejlepší je vždy začít u štěněte, což se vždy ukáže jako ta pravá volba. Štěňata jsou hravá, a tak se i snadněji učí. Na tom se dá snadno stavět další výcvik.
Vycvičení psi jsou však výsledkem poctivé lidské činnosti. Pes se musí doslova šlechtit, aby z něho vyrostl pracovní policejní pes. Jejich výchova je dlouhodobá záležitost, výcvik kolikrát trvá několik měsíců. Ze dne na den to rozhodně nejde, policejní psi musejí zvládat nejen pokyny svých nadřízených, ale musejí se také umět blýsknout ve specializovaných oblastech.
Než se ze psa stane profesionál, musí projít základním výcvikem
Cvičit musejí nejen ve výškách, ale také na nejrůznějších površích či ve stísněných prostorách. Pokud se učí hledat výbušniny či drogy, nechávají se jim tyto látky očichat a za jejich nález poté dostávají odměny. Pes ihned pochopí, že pokud najde těchto látek více, dostane také více odměn. Takový pes však musí mít touhu po hledání. Hry, které jsou vlastně tréninkem, nikdy nesmí překročit práh únavy štěněte. Hra se jim musí dávkovat jen v takové míře, kterou pes snese. Při hře se také postupně ztěžuje náročnost prostředí, což je spojeno s nejrůznějšími zákoutími, překážkami, škvírami a tak různě.
Psi slouží u policie většinou tak devět až dvanáct let. Poté jdou do důchodu k lidem, kteří se o ně dokážou dobře postarat.
V České republice jsou podle výzkumů policejní psi nejúspěšněji využíváni, za což na ně můžeme být právem pyšní.