Jaké nevýhody má klimatizace jako vzduchotechnika v paneláku
Horké letní dny nepředstavují pro většinu obyvatel paneláků nic příjemného. Pokud nemají někde chatu, chalupu či alespoň pozemek, na kterém by si mohli postavit bazén, pak to pro ně skutečně nepředstavuje příjemné období. Zvláště pokud mají okna obrácená na jih, případně jihozápad.
Je tedy pochopitelné, že se s vedrem snaží bojovat nejrůznějšími způsoby. Někteří volí klasické metody, tedy větrání či naopak zavřená okna a zatažené závěsy či žaluzie. Stále více lidí však dává přednost moderním metodám, jako je vzduchotechnika v paneláku, tedy klimatizace.
V současnosti se bezpochyby jedná o zdaleka nejúčinnější způsob, jak udržet teplotu v bytě na příjemné úrovni. Co si však mnoho lidí neuvědomuje je fakt, že i ona má své nevýhody. A mnohé z nich pocítíme zvláště v této době.
Tím pro většinu z nás nejzásadnějším je cena. A není samozřejmě řeč pouze o ceně pořízení a instalace, nýbrž i o provozních nákladech. Klimatizace totiž spotřebovává poměrně hodně energie, což se projeví na účtu za elektřinu. Navíc je potřeba pravidelné odborné čištění a desinfekce, což také není zdarma. A tak si při dnešních prudce rostoucích cenách vždy dvakrát rozmyslíme, než ji zapneme.
Podcenit ovšem nelze ani zdravotní hlediska. V první řadě je zde fakt, že při nesprávném používání si můžeme lehce přivodit například angínu, ovšem tomu lze předejít, pokud víme, jak s klimatizací správně zacházet. Větší problém je snižování vlhkosti vzduchu. V paneláku bývá vzduch obvykle dost suchý, a klimatizací jeho vlhkost ještě snižujeme. A to právě v horkých letních dnech, kdy je i vlhkost vzduchu venku nízká, nemůžeme potřebovat. Samozřejmě to vše ani zdaleka neznamená, že klimatizace nejsou účinné. Naopak. Jen je potřeba vědět, kde jsou jejich slabiny, a jak je správně používat. Pak budeme mít jistotu, že u nás doma bude vždy skutečně příjemně. A to je rozhodně žádoucí.