Začátky s kytarou
Vždycky jste toužili, začít hrát na hudební nástroj, ale nakonec byla vaše vůle příliš slabá a vy jste to vzdali. Nyní však odhodlaně stojíte před obchodem hudebních nástrojů a toužebně hledíte na tu krásku ve výloze. Na novou akustickou kytaru, která vás láká ke koupi. Avšak předtím než se bláznivě rozhodnete tuto krasavici vlastnit, měli byste si ujasnit, zda opravdu potřebujete hned na počátku novou kytaru.
Jelikož každý začátečník dělá chyby a tím zrovna neprospívá své kytaře, je na začátku vhodnější mít starší kytaru. Nesmí se jednat o historický předmět z dob vašeho pradědy, ale táborová kytara vašeho bratra či taťky by mohla na začátek úplně stačit. V obchodě hudebních nástrojů si raději kupte jen ladičku, která váš nástroj spolehlivě naladí. Pokud má kytara kovové struny měli byste ještě v obchodě koupit nylonové. Ty jsou totiž pro začátečníky mnohem vhodnější. Jednak proto, že jsou jemnější a tudíž vás budou méně bolet bříška prstů od držení akordů a také proto, že je na ně jednodušší nějaký akord zahrát. Na kovové struny se obvykle musí více tlačit.
Než začnete s hraním, naučte se názvy jednotlivých strun. Kytara má 6 strun a to: e, h, g, d, a, E. K zapamatování slouží říkanka: Emil hodil granát do atomové elektrárny.
Začněte s naučením akordů
Základem při hraní na kytaru je znalost akordů. Je výhodné vzít si na pomoc zpěvník např. Já písnička, ve kterém jsou akordy napsány a názorně nakresleny. Soustřeďte se také na správné postavení prstů. Je důležité, abyste se hned na začátku nenaučili špatné držení. Zlozvyku se totiž nejhůře zbavuje. Mezi hlavní akordy patří např. C, D, A, E, G. Důležitý význam má i akord F, který je pro začátečníka špatně uchopitelný.
Akordy mi nezní
Problém tkví ve špatném držení akordů. Pokud chcete docílit znělosti akordu, mějte prsty těsně za pražcem.
Na začátku je dobré koupit si pár lekcí s učitelem na kytaru. Ten vás pomůže nasměrovat a vy se tak v učení neutopíte. Hrát sám bez jakékoli pomoci, vyžaduje silnou vůli. Při procvičování základních rytmů vám pomůže metronom, který bude hlídat přesnost rytmiky. Pro samouky je ideální sledovat poučná videa s kytaristy na youtube.com. Ti se snaží radit začátečníkům ve výběru písní a učí je základním rytmům.
Druhy rytmů
Při pohledu na zpěvník rychle zjistíte, že je nutné se naučit pár základních rytmů. Nejčastější je čtyřčtvrteční rytmus, který se počítá na 4 doby. Buď lze hrát tzv. vybrnkávání či pohybem pravé ruky: ↓ ↓↑ ↑ ↓↑ – šipky značí pohyb ruky, mezera vrácení ruky na původní místo bez hraní. Dále je častý tzv. valčíkový rytmus, který lze opět hrát vybrnkáváním či pohybem pravé ruky: ↓ ↓↑↓↑. Poslední, který vám představím je dvoučtvrteční rytmus, který se hraje vybrnkáváním či hraním pohybem pravé ruky: ↓ ↓↑.